22/07/2024

Kościół w Skrzatuszu bazyliką mniejszą. Pielgrzymka diecezjalna – 15 września

Zapraszamy na diecezjalną pielgrzymkę do Skrzatusza 14 września (młodzież) i 15 września (starsi).Zapisy na wyjazd autokarem (koszt 40 zł) przyjmowane są w zakrystii i w biurze parafialnym. Młodzież zapisuje się u swoich katechetów i w zakrystii (20 zł). Zbiórka młodzieży w sobotę o godz. 9.15, starsi wyjeżdżają w niedzielę o godz. 6.45 (z przystanku przy ul. Rzecznej).

 

Podczas tegorocznej Pielgrzymki Diecezjalnej, kościół sanktuaryjny w Skrzatuszu zostanie podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. Odbędzie się to 15 września w obecności prymasa Polski. 

 

Program spotkania 15 września:

  • 7.30 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP w Sanktuarium
  • 8.00 Msza Święta koncelebrowana w Sanktuarium (parafialna)
  • 9.20 Modlitwa śpiewem
  • 9.30 Adoracja Krzyża w łączności z wydarzeniem „Polska pod Krzyżem”
  • 10.30 Spotkanie z redaktorem „Gościa Niedzielnego”, Koncert Uwielbieniowy – p. Monika Zytke „Czego dotyczy dzisiejsza uroczystość?” – ks. kustosz W. Grądalski
  • 11.30 Przygotowanie do Eucharystii (komunikaty, śpiew, wprowadzenie wieńców żniwnych)
  • 12.00 Eucharystia (przewodniczenie abp Wojciech Polak – Prymas Polski). Ogłoszenie decyzji Watykanu o podniesieniu skrzatuskiego kościoła do rangi bazyliki mniejszej odbędzie się przed odśpiewaniem hymnu „Chwała na wysokości Bogu”. Po zakończeniu Eucharystii  – Muzyczne Uwielbienie – p. Monika Zytke
  • 14.00 Przerwa na posiłek
  • 15:30 Nabożeństwo maryjne z zawierzeniem diecezji w opiekę Matki Bożej Bolesnej oraz Pierwsze śluby zakonne Braci Miłosiernego Pana 

 

Sanktuarium maryjne w Skrzatuszu zbudowano w latach 1687–1694 jako wotum za odsiecz wiedeńską. W 1945 r. kościół został uratowany przez polskich robotników przymusowych przed wysadzeniem przez żołnierzy radzieckich.

Znajduje się w nim XV-wieczna Pieta z wierzbowego drewna, która trafiła do wsi w 1575 r. po dramatycznych wydarzeniach w kościele w Mielęcinie. W 1988 r. prymas Polski kard. Józef Glemp ukoronował ją koronami papieskimi.

Miejsce znane z licznych uzdrowień jest licznie odwiedzane. Kroniki podają, że na uroczystości odpustowe w XVII w. przybywało z odległych stron 10 tys. pielgrzymów reprezentujących wszystkie stany. W okresie zaborów na odpust Wniebowzięcia NMP zapraszano polskiego kaznodzieję. Pielgrzymki nie ustały nawet podczas II wojny światowej. 

Także współcześni przybywają do sanktuarium, które realnie staje się centrum duchowym diecezji. Pielgrzymi szukają uzdrowienia ze swoich chorób u Bolesnej Królowej, a także przybywają na rekolekcje, warsztaty czy spotkania modlitewne. Tysiące odwiedzają to miejsce podczas dorocznej pielgrzymki diecezjalnej, nie brakuje tu także indywidualnych pielgrzymek.